Vedení Středočeského kraje pověřilo ředitelku Krajské nemocnice Středočeského kraje Kateřinu Pancovou k jednání s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), která žádá 12,3 mil. Kč. Tuto sumu požaduje VZP vrátit od kolínské nemocnice na základě vyúčtování zdravotní péče za rok 2008. Bývalé vedení kolínské nemocnice, tehdy vedené Luďkem Rubášem, úmyslně a nevýhodně podepsalo před volbami dodatek ke smlouvě s VZP, tvrdí tisková mluvčí kraje Berill Mascheková. "Je neuvěřitelné, že již v tuto dobu bylo poukázáno na zcela jednoznačnou ekonomickou nevýhodnost celého projektu. Přesto navzdory této analýze byl dodatek ke smlouvě s VZP, týkající se pilotního projektu, podepsán a byla zahájena pilotní studie," vysvětluje ředitelka Pancová.

"Nemocniční ambulance poskytují péči na nesrovnatelně vyšší úrovni než soukromý ambulantní sektor a nevyhýbají se péči o chronicky, často finančně velmi náročné pacienty. To ale znamená, že nemohou být hrazeny ve stejném režimu jako soukromé ambulance, " vysvětlil ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel. "Je "samozřejmostí", že náročnou cytostatickou terapii mohu podat, jen mám-li k dispozici lůžkové oddělení, které dokáže řešit časté komplikace takto náročné léčby," doplňuje hejtman David Rath. "Od začátku tak muselo být bývalému vedení jasné, že financování celého tohoto pilotního projektu bude ztrátové a tím pro Oblastní nemocnici v Kolíně diskriminující," uvedla dále Berill Mascheková.

Předchozí ředitel kolínského špitálu Luděk Rubáš je opačného názoru. "Smlouvy na pilotní projekt úhrady ambulantní zdravotní péče byly pro kolínskou nemocnici jednoznačně výhodné a byly v roce 2008 následované doplatkem pro nemocnici ve výši několika desítek milionů korun, které využilo její nové vedení. To tzv. nevýhodné smlouvy rovněž podepsalo. Od pilotního projektu je možné - z jeho podstaty - kdykoliv v jeho průběhu odstoupit. Smlouvy na výkonový způsob úhrady pro nemocniční ambulance je považován obecně za jednoznačně výhodný a pro mnohé nemocnice je obtížně dosažitelnou metou. Pokud je aktuálně smluvní stav nevýhodný, je to způsobeno chybnou strategií. Smlouva počítá s normálním výkonem ambulantní péče nemocnice. Pokud za nemocnici platí regulační poplatky kraj, přichází sem řada pacientů, kteří by se normálně léčili u svých praktických lékařů a specialistů. Tím se péče nemocnice enormně prodraží a pak může být teoreticky nevýhodná. Tím kdo tuto situaci způsobil není bývalé vedení nemocnice, ale současná chybná zdravotní politika středočeského kraje," tvrdí Luděk Rubáš. meč