Od pátku do neděle budou moci Kolíňáci poprvé vidět kopii říšské koruny Karla IV.  Bude součástí výstavy Královská města Kolín a Kouřim ve středověku. Koruna z Karlštejna bývá půjčována pouze výjimečně. Vidět ji mohli před rokem návštěvníci mezinárodní výstavy ve francouzském Cannes, stejné pocty se dostalo letos i Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Císařská koruna z 10. století je středověkou relikvií nezměřitelné ceny, patří mezi prvořadé evropské památky, je symbolem kontinuity Svaté říše římské (962-1806). V roce 1355 jí byl korunován Karel IV. a před ním a po něm i další římští císařové. Váží asi 3,5 kilogramu, je složena do kruhu z osmi bohatě zdobených desek s drahými kameny, perlami a smaltovanými výjevy ze Starého a Nového zákona. Originál koruny je umístěný na vídeňském hradě Hofburgu. Kopie existují pouze čtyři; tři jsou uloženy v Německu a jedna na hradě Karlštejn.

O tom, jak náročné bylo vytvořit kopii tisíc let staré koruny s obrovským duchovním odkazem, pohovoří autor kopie Jiří Urban osobně 28. října ve 14 hodin v přednáškovém sále Dvořákova muzea v Kolíně. Ve stejný den je u příležitosti Dne Středočeského kraje vstupné do muzea pouhou 1 korunu! Připravena bude i zábavně naučná stezka pro děti s názvem Historie písemnictví. Dne 30. října ve 14 hodin bude pro návštěvníky připravena navíc i komentovaná prohlídka výstavy s přihlédnutím k historickému a uměleckému významu říšské koruny. Prohlídku povede ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink. slad, meč
 
Předmět doličný