Jedna z největších ekologických havárií posledních let vyplavala na povrch poté, co se v Labi postupně začalo objevovat velké množství uhynulých ryb. O cca padesáti kusech mrtvých ryb na česlech kolínské vodní elektrárny byl informován odbor životního prostředí Městského úřadu v Kolíně 10. ledna. O dva dny později, v 8:10 hod. byl vodohospodářský dispečink Povodí Labe, statní podnik Hradec Králové informován o značném úhynu ryb na česlech vodních elektráren v Poděbradech a Numburku. V 8:20 hod. vodohospodářský dispečink předává informaci Policii ČR. Jak se následně ukázalo, na vině byla kolínská draslovka, která do Labe vypustila údajně dva kubíky odpadní vody kontaminované prudce jedovatým kyanidem.

K úniku toxického odpadu došlo brzy ráno 9. ledna. Z počátku, jak se zdá, této zdánlivě nenápadné situaci něvěnoval nikdo příliš pozornosti. Až do 13. ledna o havárii prý nevěděla ani samotná draslovka. Další průběh již byl dostatečně zmedializován, tudíž nemá smysl zabíhat do podrobností.

Velmi znepokojivým faktem však zůstává, že pracovníci Krajské hygienické stanice Středočeského kraje - územního pracoviště v Kolíně nebyli o vzniklé situaci oficiální cestou vůbec informováni. Podle vedoucí kolínských hygieniků, MUDr. Zdeňky Jágrové, se o ekohavárii dozvěděli teprve z médií. V souvislosti s výskytem kyanidů v Labi proto hygienici provedli 16. ledna kontrolní odběry vzorků pitné vody z kolínského veřejného vodovodu. Jeden vzorek byl odebrán z vodního zdroje prameniště ve Třech Dvorech, druhá v prameništi Nová Vodárna a třetí vzorek byl odebrán v sodovkárně Vavruška. Naštěstí v žádném ze vzorků kyanid zjištěn nebyl. Otázkou zůstává, co kdyby ano? Co vše by asi absence včasné (vlastně jakékoliv) komunikace s hygieniky způsobila?
kop