Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ve středních Čechách povede do krajských voleb v příštím roce kolínský starosta a krajský zastupitel Vít Rakušan, jak napsal třeba webový deník E15. Podle Rakušana se spolupráce STAN s TOP 09 na kraji osvědčila, nicméně hnutí má 265 starostů napříč krajem a má při sestavování kandidátky z čeho vybírat. Rakušan míní, že samostatná kandidatura STAN může více přispět ke konci dosavadní koalice sociálních demokratů a komunistů. Hnutí podle Rakušana odmítá zástupce KSČM v jakýchkoli vedoucích funkcích na kraji. V lednu nebo únoru představí program pro Středočeský kraj, který má podle Rakušana ukázat, že hnutí je pevně ideově zakotveno a je programově pevné, napsal deník E15.

Rakušan rovněž řekl, že jeho prioritou je bezpečný kraj, a to nejen ve smyslu potírání kriminality a ochrany před terorismem nebo případnou migrační vlnou, ale i ve smyslu bezpečné dopravy, rychlé zdravotnické pomoci a udržovaných silnic. "Nechápejme bezpečnost jen v tom úzkém smyslu, že bychom měli rádi na každém rohu nějakého policistu," uvedl.

Hnutí se podle něj chce prezentovat jako nepopulistické a demokraticky ukotvené a chce být protiváhou extremistickým a xenofobním silám.

Na facebookovém profilu Změna pro Kolín Vít Rakušan k své nominaci napsal: "Chci předně říci, že rozhodně neopouštím Kolín. Narodil jsem se tady, žiji tady, nehodlám na tom nic měnit ani v budoucnu a v Kolíně nepřestanu být aktivní, dokud mi tělo a mysl budou sloužit. Tedy - nezbavíte se mě." E15, FB