Ve čtvrtek 6. ledna kolem 13. hodiny 55letý Matěj Stojka z Kolína napadl zaměstnankyni Úřadu práce v Kolíně Michalu Švejkovskou přímo na pracovišti. Dvaadvacetiletá dívka utrpěla mírný otřes mozku, měla zalehlé pravé ucho, má poraněnou pravou tvář a hematom na pravé paži. Zranění si pravděpodobně vyžádá pracovní neschopnost. Úřad práce podal u Policie ČR oznámení na podezření ze spáchání trestného činu.

Ředitel Úřadu práce v Kolíně Josef Blecha kvůli tomuto činu mimořádně svolal tiskovou konferenci, vůbec první za dobu jeho úřadování. Podle něho se agresivita klientů jeho úřadu vůči zprostředkovatelkám zvyšuje. Verbální útok je prý zcela běžný, jeho zaměstnankyně jsou na kritické situace připravené, ale fyzické násilí dosud nezažily. I proto se Josef Blecha rozhodl zveřejnit jméno násilníka. "Klidně napište, že jde o kriminálníka," připojil. Matěje Stojku navíc chce sankčně vyřadit z evidence úřadu práce a tím mu zamezit přístup k sociálním dávkám od městského úřadu. Ovšem záležet bude na postoji ministerstva práce, neboť nejde o zcela standardní krok.

Josef Blecha rovněž řekl, že nezavede opatření, která by pro příště ztížila případnému agresorovi zaútočit na jeho podřízené. "A na nějakého strážníka nemáme peníze," dodal. Pracoviště zprostředkovatelek není ani monitorováno kamerou. Ladislava Burešová, která vede oddělení zprostředkování práce a poradenství, přidala, že jí mrzí, když filozofie otevřeného jednání nenachází u klientů úřadu kladnou odezvu. Úřad práce chce v této filozofii pokračovat, jeho šéf má totiž za to, že úřad práce je služba lidem a nikoliv policejní stanice.

Policie ČR případ řeší jako přestupek, ale záleží na tom, zda bude poškozená úřednice v pracovní neschopnosti víc než 7 dnů, pak se přestupek překvalifikuje na trestný čin. Podrobnosti činu otiskuje zítřejší nové vydání týdeníku Kolínský Pres. meč