Podle průzkumu uveřejněného minulý týden v Lidových novinách na základě údajů z Ministerstva financí ČR je Kolín s dluhem dosahujícím 98,4 procenta ročních příjmů lídrem žebříčku zadlužených českých měst s počtem obyvatel nad 25 tisíc obyvatel. Na 2. místě následuje Liberec (87,2 procenta), který dluží za mistrovství světa v klasickém lyžování. Nejméně zadlužené jsou Teplice, kde se prozíravý primátor Jaroslav Kubera zasloužil o NULOVÝ dluh.

Česká televize minulý týden odvysílala příspěvek, v němž uvedla, že v Kolíně panuje "velmi špatná situace" kvůli dluhu a na příštích 16 let má radnice jediný investiční úkol - splácet. "Kolín se dostal do velkých dluhů poté, co postavil 850 bytů pro zaměstnance místní automobilky - ovšem s příslibem státu, že výstavbu zaplatí. Stát (za vlády rodáka Miloše Zemana - pozn. red.) slib nedodržel a problém byl na světě. Podle současného vedení města však šlo teprve o zárodek současného obřího dluhu," sdělila ČT známá fakta. "Předchozímu vedení mezi lety 2006 a 2010 (hlavně ODS - pozn. red.) vyčítám především to, že nevnímali tu realitu, jak na tom Kolín je. Pouštěli se do velmi nákladných projektů," poukázal starosta Vít Rakušan. Peníze, které teď musí město splácet, podle něho chybí na investicích, zaznělo rovněž na obrazovce.

Přes výše řečené to s Kolínem nevypadá až tak katastroficky. Město uvažuje, že by v příštím roce nechalo postavit víceúčelovou halu a je jisté, že bude spolufinancovat rekonstrukci čistírny odpadních vod. Připravenu má celou řadu dalších investičních akcí.  Celkový dluh Kolína dosahuje 838 milionů korun. Každý občan města tak dluží 26.966 korun. meč