Za poslední tři roky se podařilo v Kolíně stlačit kriminalitu velmi výrazně. Alespoň tak o tom vypovídají čísla za zmíněné období. Před třemi lety byl Kolín nazýván středočeským Palermem, tehdy ve vedení kolínské policie vystřídal Dušana Žďárského Jiří Fejfar. Loni se pozměnilo vedení radnice a realizovány jsou opatření v rámci projektu Bezpečný Kolín.

"Je pravdou, že kriminalita v Kolíně dramaticky poklesla, což je dobrá zpráva pro všechny Kolíňáky. Konkrétně celkově evidujeme o 445 trestných činů méně než za stejné období loňského roku, což je pokles o 42 procent. Ještě lépe vypadá pohled na majetkové trestné činy, tedy na ty, na které v rámci balíku opatření Bezpečný Kolín cílíme, kde celkový pokles činí 55 procent oproti roku 2014. Pravdou je, že další takto dramatický posun v příštím roce pravděpodobně nelze očekávat, nicméně naší prioritou bude nadále snižování zejména pouliční kriminality, byť to asi nebude v takto obrovských číslech," komnetuje čísla Dušan Žďárský

V porovnávaném období od 1. ledna do 31. srpna během tří let 2013 až 2015 statistika uvádí, že počet trestných činů klesl ze 1.254 vloni na 1.056 a letos na 611. Majetková trestná činnost vykazuje čísla 863 - 631 - 281. Kapesní krádeže a krádeže v obchodech poklesly z 489 na 361 respektive 136. Vloupání do vozidel, domů, bytů a domů rovněž kleslo z 297 na 191 a letos na 79.   

"Nejvyšší podíl na celkovém počtu trestných činů má majetková trestná činnost. To i přes obrovský pokles platí i v Kolíně. V poslední době se nejvíce potýkáme s nárůstem kapesních krádeží, na které se cíleně jak ze strany pořádkové, tak i kriminální policie zaměřujeme," podotýká vedoucí Policie ČR územní odbor Kolín.

Jednou z hlavních priorit v nejbližší budoucnosti je podle Jiřího Fejfara vznik policejní služebny na kolínském sídlišti, kde budou dislokováni policisté, jejichž hlavní náplň práce bude spočívat jednak v běžné hlídkové činnosti a dále budou speciálně vycvičeni a vybaveni pro případný zákrok v mimořádně těžkých a komplikovaných situacích, jako je například zákrok proti tzv. "šílenému" střelci. pres

.