Již dva roky se v Nebovidech místní občané pod hlavičkou spolku Nebovidská tvrz snaží upravit střed obce, obnovit náves v sousedství tamní tvrze.

Obyvatelé obce byli do projektu zapojeni již ve fázi plánování a měli tak možnost utvářet ji svými nápady od počátku za asistence architektů, kteří nápady zanesli do projektu.  V uplynulém roce byly z návsi odstraněny přístavky a ploty a prostor návsi byl opět otevřen pro veřejnost. Vyrostla zde pergola, která slouží jako přístřešek pro čekající na autobus a k setkávání mládeže i starších ročníků. Prostoru dominují kamenné zídky a velký terasový autoregulační záhon, který se sám proměňuje mnohokrát do roka a kolemjdoucí překvapuje svou rozmanitostí a záplavou barev. Náves, sousedící s Nebovidskou tvrzí je vystavěna z tradičních materiálů – kamene a dřeva, ale působí moderním lehkým dojmem, k odpočinku lákají dřevěné lavice od kosteleckého výtvarníka Lukáše Gavlovského.

Letos díky podpoře z grantu TPCA Pro Kolínsko práce na návsi dále pokračují, dokončena byla žulová podlaha v pergole, náves bude osazena kovovou plastikou výtvarníka Petra Vaňka inspirovanou skladbou gotického zdiva tvrze a samotným názvem obce, který je odvozen od „nebe viděti“. Mezi nebem a zemí zazáří slavnostně nasvícená dominanta obce, renesanční tvrz, která vznikla přestavbou starší gotické stavby.

Noc světel v Nebovidech proběhne v úterý 27. října od 17.30 hodin začne tradičním lampionovým průvodem s připomenutím a vzpomínkou na události předcházející vzniku samostatného Československa. Pokračovat bude slavnostním rozsvícením tvrze, odhalením díla a symbolickým předáním návsi obyvatelům obce. Noc světel uzavře UV světelná show účastníka soutěže Československo má talent, skupiny Illusias. Zahřeje vás svařák a čaj a další dobroty od Klubu Beseda, spolku místních seniorů s neutuchající energií.

Nebovidská náves vznikla díky otevřené mysli a práci místních obyvatel, spolku Nebovidská tvrz za podpory mnoha živnostníků a firem z obce a okolí. S velkým respektem děkujeme všem, kteří se na návsi podíleli. Lucie Doušová + Pres