Slavnostní zahájení stavby pavilónu centrálních operačních sálu se konalo minulou středu v areálu kolínské nemocnice. Slavnostní akce zakončené rautem se zúčastnili zástupci nemocnice, Města Kolín, Středočeského kraje, dodavatelské firmy Geosan group a.s. a ostatní hosté. Na úvod pohovořil ředitel nemocnice Luděk Rubáš (ODS), následovali senátor Jan Rakušan (ČSSD), europoslanec Milan Cabrnoch (ODS), generální ředitel Geosanu Luděk Kostka a projevy zakončil hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS). Všichni jmenovaní svou řeč zakončili symbolickým poklepáním kladivkem na základní kámen stavby. Přítomní zástupci města na řečnické pódium pozváni nebyli.

Pavilón centrálních operačních sálů, jehož součástí bude též ARO, jednotka akutní pooperační péče a urgentní příjem, vyroste na místě bývalého objektu prádelny a kuchyně. Pavilon bude nadzemními koridory propojen se stávajícím pavilonem chirurgie a interny.

„Budova bude mít železobetonový monolitický skelet s klasickou vyzdívkou obvodového pláště, včetně kontaktního zateplovacího systému. Podlahy v novém pavilónu budou plovoucí, okna plastová, vstupní dveře plastové posuvné s ovládáním na fotobuňku. Vnitřní dveře budou dřevěné a ocelové. Veškeré použité materiály musí splňovat přísné hygienické normy pro zdravotnictví, při stavbě budou použity speciální barytové omítky, dveře s olověnou výplní, povrchy podlah budou mít antistatickou úpravu. OBjektem také budou procházet rozvody medicinálních plynů, stavebník zajistí i dodávku speciálního zdravotnického zařízení,“ píše se v tiskovém prohlášení společnosti Geosan group.

Samotná stavba by měla vyjít na 90 mil. Kč, včetně vybavení se pak cena pavilónu přehoupne přes 300 mil. Kč.
kop