"Národní památkový ústav považuje vodojem za nesporně kvalitní technickou a architektonickou památku, která reprezentuje skupinu podobných typů staveb. Je také cenným dokladem architektury celé 1. poloviny 20. století, který bývá uváděn i v publikacích. Jeho kvality a hodnota jsou nesporné," vysvětlila tisková mluvčí ústavu Zdeňka Kalová. Rada města Kolína však nemá zájem, aby se vodárna na Pražském předměstí stala kulturní památkou.

Podle starosty Jiřího Buřiče by to pro město nebylo výhodné a mohlo by to do budoucna, např. v případě, že by se našly peníze na úpravu stavby nebo by město pojalo úmysl vodojem prodat či bezúplatně převést, přinést spíše zápory. "Protože máme bohaté zkušenosti s kulturními památkami, víme, že by to byla taková koule na noze," dodal.

Původní ambiciózní plány, s nimiž město šlo do koupě za 2,7 mil. Kč, na oživení vodojemu kvůli nedostatku peněz zatím padly. Zřejmě i proto se Jiří Buřič netají s názorem, že by neměl potíže s vyhlášením veřejné soutěže, ale třeba i s bezplatným převodem na zájemce o kultivaci tubusu. Jedním dechem ale dodává, že pouze v případě kvalitního projektu a garance finančního zajištění. Nedávno se sice přes redakci místního deníku přihlásil uchazeč o koupi vodárny, ale podle starosty nebyl schopen předložit aspoň záměr, jak by s ní naložil, a jednání ukončil. Následně i onen zájemce snahu vzdal. meč