Závody dračích lodí, Gasparáda - divadelní festival, dny evropského dědictví nebo knihovnický hapenning, to všechno slibuje měsíc září v Kolíně. Město tak po prázdninách přinese svým obyvatelům i turistům pestrou nabídku využití volného času. Klání dračích lodí na Kmochově ostrově vstoupí letos do svého 7. ročníku. Divadelní festival, Gasparáda, konaný na počest mima Jeana Gasparda Deburaua, zavítá do Kolína již poosmnácté. Ve dnech 7. až 15. září se opět otevřou brány památek, zdarma či za symbolické vstupné bude možné navštívit řadu památek, z nichž mnohé jsou po většinu roku pro veřejnost zcela uzavřeny. Další zajímavou akcí je nepochybně dnes již tradiční den otevřených dveří kolínské radnice, který se letos koná v rámci dnů evropského dědictví 8. září. I letos si přijdou na své milovníci jídla a pití a to dne 14. září, kdy se na Karlově náměstí bude konat Česká bašta - festival uzenářů a pivovarů.

Netradiční akcí v Kolíně naopak bude 6. ročník putovní výstavy Ligy proti rakovině Praha Každý svého zdraví strůjcem. Město Kolín se letos připojilo k tomuto projektu a ve dnech 17. a 18. září se Karlovo náměstí promění v centrum prevence zdraví, návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu na téma zdraví životní styl a prevence rakoviny, děti i dospělí si mohou otestovat nejen fyzickou zdatnost, ale i smyslové dovednosti a postřeh, nebude chybět ani odborné poradenství. Celá událost je doprovázena kulturními vystoupeními. Vstup na výstavu, poskytnutí publikací i vyšetření a odborné poradny jsou zdarma.

Tradiční setkání knihovníků z celého Česka tentokrát přivítáme v Kolíně 20. září na Karlově náměstí. Letošní knihovnický hapenning s mottem Čte a tančí celý Kolín je vrcholem oslav 140. let výročí založení Městské knihovny v Kolíně. Děti si přijdou na své při Oslavě spánku a odpočinku, aneb s medvědy a Alíky hurá do hajan 15. září, kdy se alej v Borkách promění v místo soutěží a hudebního programu. Další akce, tradiční Dětský den na starém (Masarykově) mostě, je určena především pro dětské návštěvníky. šk