Dnes již není žádnou zvláštností podnikat z vesnice či maloměsta a přitom mít sídlo firmy vedené na jiné adrese. Tato situace se může týkat kohokoliv - finančních poradců, kadeřníků, opravářů, automechaniků, majitelů realitních kanceláří, či poskytovatelů služeb v IT. Jaký je však hlavní důvod k tomu, abychom měli sídlo firmy v Praze, ačkoliv podnikáme na Kolínsku?

Důvod číslo jedna: prestiž
Vidět chce být každý a Praha nebo Brno jsou přesně těmi místy, na kterých si vás může někdo všimnout. Vlastnit sídlo společnosti v Praze je známkou prestiže a kvality, protože na zřízení firemního sídla v Praze je nutné mít dostatečné finance. Tedy alespoň v případě fyzické kanceláře. Dnes si ovšem lze snadno a levně zřídit sídlo virtuální. Virtuální sídlo je typ sídla, u něhož si pronajímáte pouze adresu a tu uvedete v zakladatelské smlouvě při zakládání společnosti či živnosti. Tato adresa může být přitom právě ve velkoměstě jako je Praha, a tak dodávat vaší společnosti na důležitosti.

Ušetřené peníze
Další výhodou virtuálních kanceláří je fakt, že pronájem pouhé adresy vás vyjde na mnohem méně než pronájem celé fyzické kanceláře, neboť za měsíční pronájem v centru Prahy zaplatíte mezi 300 a 1500 korunami.

Služby virtuálního sídla
Každá virtuální kancelář by vám měla nabídnout služby zahrnující manipulaci s korespondencí. Do těchto služeb spadá přeposílání a úschova zásilek, pravidelné vybírání korespondence, možnost osobního vyzvednutí dopisů v centrále vašeho poskytovatele, nebo skenování a další nakládání s příchozími dokumenty. Poskytovatel vám může nabídnout i vedení účetnictví nebo poskytnutí konferenční místnosti. To však podléhá poplatkům navíc.

Zřízení virtuálního sídla je v České republice legální a existuje mnoho firem, které tyto služby nabízí. Jednou z nich je také středočeská společnost Jake&James, která si za mnoho let svého působení získala už stovky spokojených zákazníků.