Kolíňané se budou moci seznámit s učením a metodami buddhismu Diamantové cesty. Místní buddhisté pro veřejnost připravili venkovní výstavu, dokumentární film a také den otevřených dveří v novém meditačním centru.

Náměstí v Kolíně již brzy zpestří exteriérová výstava s názvem „Prostor mysli – nadčasová moudrost buddhistických mistrů“. Expozice je putovní a pochází z Polska. Velkoformátové fotografie s citáty budou k zhlédnutí od 17. do 26. listopadu.

Nadčasový pohled na vlastní život

Historický Buddha Šákjamuni a jeho žáci, například známý jogín Milarepa ukazují na schopnost rozvinout dokonalé kvality lidské mysli – radost, soucit a neohroženost. „Výstava unikátním způsobem seznamuje s podstatou tibetského buddhismu a kolemjdoucím ukáže nadčasový pohled na vlastní život,“ vysvětluje cestující učitel Jaroslav Pešta, který v buddhistickém centru bydlí. Expozice se koná pod záštitou místostarosty Jana Pospíšila.

Buddhisté se nevzdávají běžného života

Kolínští buddhisté se k pravidelným meditacím scházejí již od roku 2008. Protože zájemců o tibetské učení neustále přibývá, pronajali si větší zrekonstruované prostory v Kouřimské ulici nedaleko Karlova náměstí. V současné době centrum navštěvuje přibližně čtyřicet praktikujících. Ti se meditaci věnují denně a běžného života se nevzdávají – všichni pracují nebo studují.

Cesta napříč Ruskem

V úterý 26. listopadu od 19 hodin jsou zájemci zváni na projekci dokumentárního filmu Wintertour, který se uskuteční rovněž v meditačním centru v Kouřimské ulici. Snímek líčí cestu buddhistického učitele Oleho Nydahla napříč Ruskem. Film je prvním dílem čtyřdílného dokumentárního cyklu věnovaného historii a rozvoji buddhismu Diamantové cesty na Západě. Formou archivních záběrů popisuje každoročně pořádanou rozsáhlou cestu vlakem lamy Oleho a jeho žáků skrz celé Rusko,“ vysvětluje cestující učitel Roman Virt, který film v Kolíně uvede.

Buddhismus v Kolíně

Meditační centrum v Kolíně je jedním z padesáti buddhistických center Diamantové cesty v České republice. Společné meditace se zde konají každý den od 20 hodin. Noví návštěvníci mohou přijít vždy v pondělí a ve středu. Více informací o buddhismu v Kolíně najdete na www.bdc.cz/kolin.