Jak už jsme psali (zde), vězněný poslanec Roman Pekárek přijde o příjem ze Sněmovny. Deník Právo upozornil, že poslední výplatu dostane někdejší místostarosta města Kolína, který je od února ve vězení, právě dnes. Den nato totiž vstoupí v účinnost zákon, který mu veškeré platby od Sněmovny definitivně zastaví. Pekárkovi Sněmovna musela i po jeho nástupu do vězení dál posílat plat 55 .900 korun hrubého, přestože se práce ve Sněmovně kvůli pobytu za mřížemi vůbec neúčastnil. Kancelář komory pouze přestala platit paušální náhrady na reprezentaci a dopravu, protože ty prokazatelně čerpat nemohl. Zákon, který schválil parlament v červnu, toto rozhodnutí Sněmovny stvrdil.

Pekárek od neděle také přijde o peníze, které mohl čerpat na svou kolínskou kancelář a její vybavení, na telefony a expertizy, což měsíčně mohlo činit celkově až 41 tisíc korun. Sněmovna ale zatím dál bude platit jeho dvěma asistentům, protože zákon se na tuto platbu nevztahuje. Její výši určuje rozpočtový výbor Sněmovny svým usnesením. Každý poslanec může měsíčně mezi své asistenty rozdělit 35.880 korun. Pekárkovými asistenty jsou podle oficiálního parlamentního webu poslancova manželka Petra a jeho přítel Vilém Gruml, bývalý ředitel Správy městských sportovišť Kolín. Právě v této organizaci byl Pekárek v době svého místostarostování města členem představenstva. K tomu, aby Sněmovna peníze asistentům proplatila, stačí poslancem podepsané faktury.

Bývalý zástupce starosty však po žebrotě nepůjde. Je spoluvlastníkem tiskárny Decibel v Chotouchově a nastřádal značný majetek.

Na jiného poslance za Kolínsko - Davida Ratha - se zákon určující, že zákonodárci, pravomocně a nepodmíněně odsouzení za úmyslný trestný čin, ztrácejí nárok na plat, náhrady a další požitky spojené s funkcí poslance či senátora nevztahuje. meč, právo