Akademie tanečního umění a sportu DUENDE ve spolupráci s Centrem španělské kultury a vzdělávání pořádá DNY ŠPANĚLSKÉ KULTURY V KOLÍNĚ-DUENDE DE ESPAŇA 6.-10.11.2013.

Festival bude probíhat pod záštitou španělského velvyslanectví v Praze, které nám vyjádřilo podporu v naší snaze o propagaci španělské kultury v České republice, a také pod záštitou středočeského kraje.

Festival DUENDE DE ESPAŇA (v překladu znamená "DUCH ŠPANĚLSKA) si klade za cíl přiblížit španělskou kulturu nejširší veřejnosti a to za pomoci mnoha smyslů - každý bude moci španělskou kulturu vidět na výstavě Romana Muchky, slyšet ji na hudebně-tanečním recitálu, vyzkoušet si ji na vlastní kůži při tanečních a jazykových seminářích, nechat ji působit na svou psychiku při besedě „Camino de Santiago“, ochutnat ji na španělské fiestě nebo ji zkusit nakreslit či namalovat na workshopu kreativní kresby a malby.

Jednou z důležitých součástí španělské kultury, kterou chceme nejvíce přiblížit je flamenco-zapsané do seznamu UNESCO jako světové kulturní dědictví:

Flamenco je umělecké vyjádření zpěvu (cante), tance (baile) a hudby (toqueí). Andalusie v jižním Španělsku je kolébka flamenco, i když flamenco má kořeny i v regionech, jako je Murcie a Extremadura. Cante je vokální projev flamenca, zpívaný muži a ženami, nejlépe sedícími, bez doprovodných zpěváků. Škála pocitů a stavů mysli - smutek, radost, tragédie  a strach - mohou být vyjádřeny prostřednictvím expresivních textů, které se  vyznačují stručností, jednoduchostí a hloubkou. Flamenco je tanec vášně, vyjadřující širokou škálu situací od smutku k radosti. Tato technika je komplexní, která se liší v závislosti na tom, zda umělec je muž (těžší použití nohou) nebo žena (jemnější a smyslné pohyby). Toque neboli umění hraní na kytaru již dávno překonalo svou původní roli doprovodu. Používají se také další nástroje, včetně kastanět, tleskání a dupání. Flamenco se provádí během náboženských slavností, rituálů, církevních obřadů a při soukromých oslavách. Je to odznak identity mnoha komunit a skupin, zejména Gitano (romské) etnické komunity, která hraje zásadní roli v jeho vývoji. Předává se z jedné generace na druhou přes dynastie, rodiny, sociální skupin y a flamenco kluby (tablaos), které hrají klíčovou roli v jeho uchování a šíření.“ Převzato z: www.unesco.org

Celý program v přehledném pdf souboru naleznete zde.