Stále se neví přesný termín veřejné diskuze o Ořechovce, místě ležícím blízko nové rozhledny, která loni vznikla namísto bývalého vodojemu v kolínské lokalitě Pražské předměstí. Beseda se ale má uskutečnit během března a dubna, jak uvedl starosta Vít Rakušan.

"Chceme na besedě představit varianty, které tam jsou potenciálně možné," řekl starosta. "Tedy buď zcela zachovat zahrádkářskou kolonii nebo ji zachovat částečně a v tom případě vytipovat vhodné pozemky. Chceme, aby vznikla zastavovací studie, kterou bude supervizovat město," uvedl dále starosta. Podle jeho subjektivního pohledu prý domy, které v lokalitě blízko dnešní rozhledny vyrostly, nemají žádný jednotící prvek a k bývalému vodojemu, technické kulturní památce, se nehodí.

"Rádi bychom, kdyby v této oblasti došlo k výstavbě tak, aby bylo přesně dáno, kudy povedou inženýrské sítě, cesty, obslužné trasy či pěšiny. Nechtěly bychom živelný vývoj, kterých jsme v různých developerských projektech už zažili. Město nechce nikoho kádrovat, co má stavět, ale chtěli bychom zachovat jednotící ráz, jak nám zákon umožňuje," zmínil starosta dále.

Rovněž zmínil, že jsou lidé, kteří radnici vyzývají, aby konečně povolila v této lokalitě stavět. Naopak prý existují staromilci, kteří vzpomínají, že zahrádky byly na Ořechovce odjakživa a ptají se, proč rušit krásný poklidný kout Kolína, případně existuje skupina vyznávající kompromis, jež chce v určité části stavět a v jiné části zahrádky ponechat.

"Já říkám úplně jasně, že zahrádkářská kolonie jako celek nezanikne. To znamená, že zahrádky k Peklu prostě zůstanou. Tak se o žádné zástavbě se tam neuvažuje. Jedná se o část, která vede od vodojemu (dnešní rozhledny) naproti Vile Romantice, jde o domy směrem k třešňové aleji. To je ta část, kde se reálně uvažuje o tom, že by to byla rozvojová oblast," řekl Vít Rakušan. Rovněž je třeba zdůraznit, že ne všechny pozemky patří na Ořechovce městu, ale některé z nich patří soukromým osobám. pres