Ve dnech 12. až 15. června proběhne 51. ročník mezinárodního festivalu dechových hudeb Kmochův Kolín. Organizace se počtvrté a naposledy ujal Prostor plus, o.p.s. v čele s Petrem Steklým. Přípravy festivalu jsou dlouhodobou záležitostí a jednání s účinkujícími na příští ročník začínají v podstatě ihned po skončení toho "minulého". Letošní ročník bude oproti tomu jubilejnímu skromnější, už nyní se ale objevují jména a umělci slibující výbornou zábavu a festivalovou atmosféru.

Čtvrtek 12. června bude opět jakýmsi předfestivalovým dnem, pozvánkou v podobě procházky městem se starostou Vítem Rakušanem, který umí poutavým způsobem vyprávět o Kolíně a jeho osobnostech. V pátek se na hlavní scéně Karlova náměstí představí kolínské dechové soubory, Rockový dechový orchestr z východních Čech a večer si můžete poslechnout společné vystoupení Petra Spáleného a Miluše Voborníkové. Program uzavře profesionální trumpetista Vlado Kumpan. Pro ty, jež se na chvíli rádi uklidí před městem pulzujícím festivalovým rejem, bude od 20 hodin připravena komorní scéna v chrámu sv. Bartoloměje a oblíbené a vždy plně obsazené Nocturno. Letos vystoupí například pěvecký sbor ZUŠ F. Kmocha Kolín Cantores Cantant. Sólový zpěv zajistí Lucie Kordová Mlynářová, Virginie Walterová, Bohdan Petrovič, Jakub Hrubý a Petr Hlavatý.

Stěžejními částmi sobotního programu bude tradiční průvod od Vodního světa na náměstí a od 19 hodin monstrkoncert, který je stejně jako loni v režii mladého dirigenta Marka Prášila a jeho kolegy Václava Blahunka. Mimo jiných se v roli sólisty ukáže vítěz jedné z televizních pěveckých soutěží osobitý Martin Chodúr. Monstrkoncert bude k poslechu a možná si na závěr zazpíváte, zato krojovaná kapela Jihočeští rodáci zahrají především k tanci. Poslech, zpěv i tanec slibuje následný koncert populární zpěvačky Petry Janů. Alternativní scéna sobotního podvečera bude připravena v Synagoze, kde se o správnou atmosféru postarají Visione Quartet, pedagogové ZUŠ F. Kmocha Kolín Drahoš Kopečný a Wahid Samandari, Ženský komorní sbor a nakonec extra třída v židovském stylu zvaném klezmer - Létající rabín (na fotce). Poslední den Kmochova Kolína bude patřit show mažoretkových skupin a volbě Miss mažoretky 2014, zahraničním orchestrům a samostatnému koncertu Městské hudby Františka Kmocha.

Od března můžete kupovat dárkové certifikáty, které vám zajistí kompletní vstup na 51. Kmochův Kolín, za 200 korun, na místě v době konání festivalu pak zaplatíte 250 korun.Certifikáty zakoupíte v Městském informačním centru Na Hradbách, na Czech POINTu kolínské radnice, v oddělení pro dospělé Městské knihovny a v knihkupectví U Kašků na Karlově náměstí. k. rakušanová