Zastupitel města Kolína a kandidát ČSSD na kolínského starostu Ing. Jiří Pěkný byl ministrem průmyslu Martinem Římanem odvolán z místa ředitele České obchodní inspekce. Podle Ing. Pěkného je za odvoláním jeho stranická příslušnost (akt je podle něho pokračováním Noci dlouhých nožů ze strany ODS), samotný ministr však sdělil že důvodem je nespokojenost s jeho prací. Takový důvod však odvolaný šéf ČOI odmítl a naopak zdůraznil, v čem jsou úspěchy inspekce: 1) na poli ochrany dětí před nebezpečnými výrobky, 2) začátek diskuze o nesmyslných poplatcích bank, 3) kontroly tržnic a 4) kontroly které se prováděly ve prospěch tělesně postižených.

Jiří Pěkný včera odpovídal na leckdy nepříjemné otázky na IDnes. Například, že jako člen ČSSD se dostal do čela ČOI, tak proč se nyní tak diví. Oslovený odpověděl, že do čela ČOI se dostal po výběrovém řízení a nebylo jednou z otázek členství v politické straně. Další dva dotazy se týkaly uplácení ČOI. Tazatel pod označením "právník" se zeptal že, z praxe má pocit, že pod vedením Ing. Pěkného ČOI zasahovala s chutí do konkurenčního boje mezi podnikateli. Zároveň se jednalo o nejrůznější všimné a dárky. Myslíte, že pokuta 0,5 mil. CZK za blbost je výchovná? zněla otázka. "Nebudu Vám Váš názor vyvracet, ale nemáte pravdu," odpověděl Jiří Pěkný. "U nás v Kolíně, kde máte trvalé bydliště, jsem už párkrát slyšel, že jste měl chtít od podnikatelů peníze za to, že je inspekce nechá na pokoji. I to byl prý důvod, i když nezveřejňovaný, k vašemu odvolání. Co vy na to?" dotázal se Josef Košátko. "Tak to je pěkný nesmysl," zazněla dlaší krátká reakce odvolaného ředitele inspekce.

Jiří Pěkný také řekl, že je mu líto, že byl odvolán a že zatím neví, zda vůbec v ČOI zůstane a pokud ne, co bude poté případně dělat. meč

Jiří Pěkný (vpravo) během ustavujícího jednání kolínského zastupitelstva očima Vladimíra Sládka