Jak jako první napsal internetový server IDnes, budoucí hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD) chce odhalit chyby manažerů a případně změnit vedení oblastních nemocnic. "Obávám se, že z managementu nemocnic mnoho nezůstane. Provedou se velmi pečlivé kontroly a audity. Samozřejmě na podkladě těchto auditů a kontrol se bude dále rozhodovat o osudu manažerů. Nicméně o některých už teď vím, že selhali," prohlásil David Rath. Jako jeden z příkladů uvedl nemocnici v Kolíně. S odchodem ze svých postů by měl i Luděk Rubáš (ODS) podle středočeského lídra ČSSD raději dopředu počítat.

Jako prvního David Rath kritizoval právě šéfa kolínské nemocnice. "Nechal zprivatizovat některé velmi lukrativní provozy nemocnice, jako je angiolinka, nukleární magnetická rezonance, dialýza. Já si myslím, že je to manažerské selhání, když ředitel veřejné nemocnice privatizuje nejvýdělečnější provozy své nemocnice. Tím poškozuje svoji mateřskou firmu," řekl David Rath.

Ředitel kolínské nemocnice Luděk Rubáš Rathova slova odmítl. Podotkl, že všechny předchozí kroky nemocnice činila s vědomím kraje a kontroly v tomto zdravotnickém zařízení se prováděly průběžně. "Myšlenku, že bychom se dopustili nějakých porušení kázně nebo předpisů, považuji za absurdní," vdušuje se Luděk Rubáš. Dodal, že hospodaření nemocnice se dlouhodobě pohybuje v kladných číslech. "Rozvíjí se nové obory, modernizuje se, přicházejí noví lékaři. Myslím, že je slušná úroveň platů," podotkl. Na Rathova slova o chystané obměně managementu nechtěl reagovat. "Jsem manažer a nebudu nějaké výroky politiků komentovat," dodal. meč

Pod Luďkem Rubášem se houpe židle. Foto - archiv Presu