Zastupitelstvo města totiž nedávno odsouhlasilo změnu č. 1 územního plánu, která stavbu vysokopodlažních domů oproti původnímu plánu umožňuje. Podle předsedy kontrolního výboru zastupitelstva města Martina Škorpíka nezmohou odpůrci nic. Pokud by se změna neschválila, hrozilo by městu, že firmy Konstav a Kompres, které mají v úmyslu vysokopodlažní domy ve Vrchlického ulici postavit, budou požadovat až 1 mil. Kč za již vyhotovenou projektovou dokumentaci. Tu si nechaly vytvořit na základě územně plánovací informace, již jim poskytl kolínský stavební úřad.

Právě zde je zřejmě zakopaný pes. Stavební úřad vydal územně plánovací informaci pro investory, že ve Vrchlického ulici je území označované jako B 10, na kterém je možné postavit vysokopodlažní domy. Původně ale při zadání soutěže na koupi pozemků její vyhlašovatel deklaroval, že na nich může stát jen nízkopodlažní bydlení. Potvrzuje to např. jeden z nabyvatelů pozemku Pavel Eliáš. "Mám to potvrzené od pana Jírovského (šéf městského odboru regionálního rozvoje - pozn. red.),"  řekl. Takto na pozemcích mají vzniknout čtyřpodlažní objekty.

Zda nedošlo k porušení zákona a kde se stala v lepším případě chyba, jejíž vinou (pro někoho díky níž) mají nyní zmíněné stavební firmy navrch, to má zjistit na základě souhlasu městských zastupitelů jejich kontrolní výbor v čele s již zmíněným Martinem Škorpíkem. Podle něho omyl zřejmě vznikl proto, že se zadavatel soutěže na prodej pozemků ve Vrchlického ulici nedohodl se stavebním úřadem. Moderně se tomu říká nedostatek v komunikaci, ale za změnou lze větřit i čertovinu. I když toto podezření nikdo zatím veřejně nevznesl, proč by firmy Konstav a Kompres kupovaly pozemek pouze na stavbu rodinného domu, když jim větší zisk přinese stavba domu s mnohonásobně více byty? Více přinese dnešní číslo týdeníku Kolínský Pres. meč

Zde mají stát v článku zmíněné domy. Foto - Jiří Červín