Bývalý starosta Velkého Oseka Jiří Otta podle policie nespáchal trestný čin v souvislosti s plánovanou výstavbou rychlobruslařské haly. Vyšlo to najevo v polovině února. Otta byl pět let stíhán za to, že Velký Osek kvůli jeho plánům přišel o pozemky za miliony korun. Z projektu na výstavbu oválu za 1,5 miliardy korun pro rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou nakonec sešlo. "Nezjistili jsme spáchání trestného činu," uvedla mluvčí nymburské policie Petra Potočná.
 Otta se zabýval využitím plochy v katastru Velkého Oseka od dob studií. Variant bylo několik, například komplex tréninkových hřišť. Pak se na čtyři volební období stal Otta starostou Velkého Oseka a od roku 2007 začal prosazovat myšlenku rychlobruslařské haly. Založil obecní firmu Velkoosecká sportovní, která měla stavbu zastřešit.
Pozemky pod chystaným stadionem za 17 milionů korun byly převedeny do jejího vlastnictví a starosta sliboval, že přivede investora. Do obce se přistěhovala i Martina Sablíková a její trenér. Ovšem stále se nedařilo zajistit financován stavby rychlobruslařského areálu. V roce 2010 pak Jiří Otta prohrál volby a nová radnice projekt zrušila a na Ottu podala trestní oznámení. Společnost Velkoosecká sportovní spadla do dluhů. Zaplatila architekty a projektanty, ale byla bez příjmů. Osek tak o pozemky vložené do firmy přišel. Nad společností převzal vládu soudem určený insolvenční správce. Ten nyní připravuje prodej parcel za 6,5 milionů korun, aby zaplatil dluhy.
"Nejdřív jsem byl pro lidi jen blázen a pak i zloděj," řekl Otta. Že se případ pravidelně vynořuje v okamžicích, kdy rychlobruslařka slaví úspěchy, je zajímavou shodou okolností. "Mě to rozhodnutí nepřekvapilo, ovšem reakce občanů ano. O verdiktu věc odložit jsem se se dozvěděl až od redaktora Hospodářských novin. Přitom policie případ odložila už někdy v květnu tohoto roku!" vysvětluje Otta. pres