Vedení města Kolína se jednomyslně shodlo, že stavba víceúčelové haly v Masarykově ulici má začít co nejdříve a nemá se čekat na verdikt nového zastupitelstva, jež vzejde z nových voleb 15. a 16. října. Zdá se, že ji nezastaví ani prohlášení Občanského sdružení Změna pro Kolín a politické strany Věcí veřejných, které se vyjadřují proti stavbě.

"Rada města vyslovila podporu záměru. Chci rovněž připomenout, že ODS měla halu ve volebním programu před 4 lety," uvedl starosta Jiří Buřič. Jeho zástupce Roman Pekárek zase označil hlasy stavějící se za ponechání rozhodnutí o stavbě haly na novém zastupitelstvu za falešné a doplnil, že investice se připravuje už 3 roky. Další starostův zástupce Pavel Hoffmann se přidal se slovy, že současná koalice ve vedení města podpořila basketbalový oddíl BC Kolín a že právě tento klub má pro nadcházející ročník poslední výjimku umožňující mu hrát zápasy nejvyšší soutěže Mattoni NBL v hale Spojů. Pokud by prý BC Kolín po vypršení výjimky neměl možnost hrát v nové hale, musel by se přestěhovat do jiného města, kde budou k dispozici odpovídající podmínky.

Na centrální adrese veřejných zakázek již visí soutěž na zhotovitele haly. Minulý týden byla podepsána smlouva o poskytnutí leasingu. Správa městských sportovišť Kolín jako investor stavby uhradí z vlastních zdrojů minimálně 15 % jako akontaci. Zbytek ceny díla uhradí leasingová společnost. Cena haly se vyšplhá na 138 mil. Kč se započítaným leasingem.

Občanské sdružení Změna pro Kolín, které bude v říjnu 2010 kandidovat do kolínského zastupitelstva, vyzvalo současné zastupitele a radní města Kolína, aby přestali dělat těsně před koncem svého mandátu nevratné kroky, které zatíží městskou pokladnu na mnoho let dopředu. "Nechte rozhodnutí na novém zastupitelstvu, které bude za hospodaření v příštích letech odpovědné. Pokud vybudování haly pro basketbalisty odsouhlasí, věříme, že bude schopné zajistit ho s mnohem menšími náklady pro město," vzkazují Martin Slavík, Vít Rakušan a Pavlína Havlíková.

Věci veřejné jsou sice toho názoru, že sportovní hala je potřebná a Kolín jí potřebuje, ale jedním dechem dodávají, že v situaci, kdy existující dluh dosahuje astronomické částky, je taková akce nezodpovědná. Zároveň vyjadřují pochybnost o předpokládané ceně díla, kdy se domnívájí, že stavba podobného rozsahu je realizovatelná s výrazně menším nákladem. Zároveň upozorňují na ten fakt, že financování stavby pomocí leasingu nepřiměřeně celou akci prodražuje. "S ohledem na uvedené skutečnosti vyzýváme Radu města Kolín a zastupitelstvo k okamžitému zastavení přípravy realizace stavby sportovní haly," píšou v prohlášení Robert Drda, Martin Krumich, Josef Novák, Jiřina Hlubocká a Martin Bělina.

Obě výzvy otiskl 31. srpna Kolínský Pres. meč