Společnost TPCA v pátek oznámila, že v příštím roce zvýší výrobní kapacitu kolínského závodu na 340.000 automobilů. Za letošek podle odhadů vyrobí 320.000 vozů modelů Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1, tedy o 11 a půl tisíce více než v roce 2007. Navýšení kapacity si vyžádá investice ve výši téměř 150 milionů korun a nárůst počtu zaměstnanců zhruba o 100 lidí.

"Poptávka po našich modelech na trzích západní Evropy stále stoupá," uvedl viceprezident TPCA pro výrobu Jiří Černý. "Zákazníci mění své priority a žádají vozy s nižší spotřebou a nízkými emisemi. Napomáhá tomu i legislativa v řadě zemí podporující vozy šetrné k životnímu prostředí," dodal Jiří Černý. Drtivá většina (99,5 %) vyrobených vozů míří na export. Největšími trhy zůstávají Itálie, Francie, Velká Británie, Německo a Holandsko.

Navýšení roční kapacity o 20 tisíc vozů si vyžádá investice do úpravy výrobní linky. Například na finální montáži bude nutné inovovat 11 zařízení za 17,5 milionu korun. Jedny z největších investic však čekají lakovnu. Vedle technologií bude TPCA investovat rovněž do lidí. Kvůli nárůstu výroby přijme 100 nových zaměstnanců. "Do konce roku 2008 chceme přijmout 50 nových lidí," uvedl Vadim Petrov, generální manažer TPCA pro lidské zdroje. "Ostatní zaměstnance budeme nabírat v průběhu roku 2009 v závislosti na náběhu zvýšené výroby, který bude postupný od června do prosince 2009." meč