Stejně jako v předchozích letech, uskuteční se i letos, v pondělí 13. září, pietní akty u pamětní desky štábního kapitána Václava Morávka, brigádního generála in memoriam v Kolíně a u památníku podplukovníka Josefa Mašína, generálmajora in memoriam v Lošanech. V Kolíně začíná pietní akt ve 14 hodin tradičním přeletem bojových letounů z 21. základny taktického letectva v Čáslavi. V Lošanech zahájí pietní akt v 16 hodin a zakončení se předpokládá okolo 17. hodiny.

"Organizátory pietních aktů, kterými jsou Společnost Václava Morávka, město Kolín, obec Lošany a Armáda ČR, byli pozváni čelní představitelé našeho politického a veřejného života. Předseda vlády Petr Nečas, místopředseda Senátu Jiří Liška, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, ministři vlády ČR, Alexandr Vondra, Karel Schwarzenberg, Radek John a Ivan Fuksa," vypočítává jen malou část hostů Pavel Pobříslo ze Společnosti Václava Morávka.

V programech pietních aktů nebude chybět pokládání věnců a kytic, proslovy, pietní čtení jmen bojovníků proti nacismu a komunismu, střelby čestných salv, reprodukovaná i živě hraná hudba. Tu zajistí Městská hudba Františka Kmocha pod taktovkou Miroslava Bulína. Skvělou zprávou je, že programem bude účastníky provázet jeden z mála zásadových lidí u nás, herec pražského Činoherního klubu Michal Pavlata.

"Před pietním aktem v Kolíně předá při slavnostním programu v obřadní síni kolínské radnice, který začne ve 12.30 hodin, náčelník Generálního štábu Armády ČR nebo jim pověřený zástupce vybraným vojákům Aktivních záloh Armády ČR a některým civilním osobám čestné odznaky štábního kapitána Václava Morávka. Vyznamenaní se pak zúčastní obou pietních aktů," říká Pavel Pobříslo.

Z důvodu konání pietního aktu před budovou Obchodní akademie budou ulice Kutnohorská od křižovatky u nového mostu, Politických vězňů od malého kruhového objezdu přes křižovatku u Úřadu práce až na konec Mostní ulice v časovém období od cca 13.40 do 15 hodin uzavřeny. Uzavřená, pro potřeby parkovacích míst pozvaných hostů, bude také Smetanova ulice. meč, pob

Vzpomínka v roce 2007. Foto - www.bojovnici.cz