Letošní Císařský den se koná v sobotu 15. srpna od 10 do 18 hodin. Událost pořádají Páni z Kolína na Kmochově ostrově úspěšně již třetím rokem.

Kolínskému publiku zde vždy přiblíží některé z historických období, a to prostřednictvím zpěvu, tance, vojenských rekvizit, kostýmů, naučných programů apod. Letošní téma bude s ohledem na 600. výročí upálení mistra Jana Husa zaměřeno na dobu husitskou, či chcete-li na dobu vlády krále Václava IV. (1378-1490).

Co letos návštěvníky Císařského dne čeká? Pořadatelé opět nabízejí program, v němž se uplatní král Václav, 11 hostujících historických souborů a mnohá další překvapení. Pokud horka vydrží, slibuje si hlavní pořadatel Mirek Horáček hodně zejména od stylové lazebny.

Lazebnice prý zájemce obleče do koupacích košil, nabídne osvěživou koupel a případné další služby. Přítomný bude prý i brníř - výrobce těch nejkvalitnějších drátěných košil. Velký dojem by na příchozí měla udělat zejména vozová hradba a vojenský tábor z 15. století.

K vidění budou samozřejmě i dvorské a vesnické tance, stylová katovna, středověká hudba, rytířské turnaje aj. Naučnou rovinu obstará vyprávění o Janu Husovi a historii písemnictví, povídání o Jiříkovi z Poděbrad a naučná stezka. Historii návštěvníci ochutnají ovšem i dalšími smysly, například i nahlédnutím do středověké kuchyně. pres