Automobilka TPCA nedávno ohlásila, že kvůli výrobě nových vozů přijme ještě asi 600 zaměstnanců. Jak se tento příliv projeví v Kolíně? Budou stačit byty a ubytovny? Na podobné dotazy reagovalo nedávno vedení města Kolína s překvapivým klidem. Starosta Vít Rakušan se domnívá, že noví zaměstnanci by se měli rekrutovat převážně z našeho regionu, tedy z Kolínska, Kutnohorska a Poděbradska a ubytování potřebovat nebudou. Pokud prý přijdou do Kolína nějací noví pracovníci odjinud, určitě jich nebude 600. Podobně se vyjádřil i 1. místostarosta Tomáš Růžička. Důvod k obavám podle něho není. Automobilka může v Kolíně využít 50 volných bytů, taktéž ubytoven je podle něj dost. Oba shodně potvrzují, že město Kolín nové ubytovny v Kolíně nechce: "V žádném případě nebudeme rušit stavební uzávěru, která se týká ubytoven." 

Jenže firma TPCA problémy s ubytováním nově najatých pracovníků předpokládá a stavební uzávěru na ubytovny považuje za možnou překážku v rozvoji produkce, kterou se zahájením výroby nových vozů plánuje. Zajistit dostatek ubytování se snaží řešit založením webových stránek, prostřednictvím nichž mohou nejen provozovatelé ubytoven, ale i občané nabízet bydlení. Město doufá, že s pomocí TPCA se mu podaří ze stávajících ubytoven vystrnadit nezvané hosty. První místostarosta si osobně myslí, že "společnost TPCA je ekonomicky silná, aby se s provozovateli ubytovacích zařízení dohodla. Každé místo obsazené agenturním zaměstnancem může ve svém důsledku znamenat o jednoho ´dávkového´ turistu méně". Na mysli má osoby, které čerpají sociální dávky.

Spor tedy zatím výsledek nemá, obě strany si stojí za svým. Ukáže čas, jestli stavební uzávěra platná pro ubytovny v kolínském katastru bude pro automobilku znamenat katastrofu nebo jde pouze o strach, který neměl opodstatnění. meč, slad