Město Kolín počítá pro tento rok na provoz Protialkoholní záchytné stanice v Kolíně (PZS) vydat bezmála 2 miliony korun. Nejvýznamněji se finančně na provozu podílí Krajský úřad Středočeského kraje, od kterého město pravidelně získává dotaci na provoz.

"V minulých letech jsme získali dotaci ve výši 1 milion. V roce 2014 jsme požádali o významnější navýšení, a to na 1,3 miliony korun z důvodu, že jsme úspěšně protialkoholní záchytnou stanici registrovali jako zdravotní zřízení, což nám nově ukládal zákon. Dalšími dobrovolnými přispěvovateli jsou města a obce, ze kterých jsou klienti do záchytky dováženi. Dalším příjmem rozpočtu je klientský poplatek za využití PZS, ten je od 1. března 2013 stanoven na částku 3.000 korun. Tato suma je však od klientů obtížně vymahatelná. Další zdroje financování v podstatě neexistují, služba není hrazena v rámci zdravotního pojištění," konstatovala v lednu mluvčí radnice Jiřina Holubová.

Krajský úřad nakonec téměř vyslyšel volání Kolína po vyšším příspěvku a na provoz PZS pošle 1,2 milionu korun, tedy o 200 tisíc korun více než v loňském roce. Z 21 měst a obcí, které kolínská radnice v říjnu 2013 oslovila, přišlo celkem 63.000 korun. "Dále máme přislíbenou ještě částku ve výši 164.000 korun. Mezi největší donátory se bude řadit město Kutná Hora a Český Brod. Další obce teprve budou žádosti projednáva," konstatovala mluvčí Holubová. meč