Za předchůdce Dne záchranářů, který se letos ve středu 8. května uskuteční už po šestadvacáté, lze považovat tři ročníky předvedení techniky kolínských hasičů v Kolíně, skutečná květnová monstrakce, tak jak ji známe i dnes, ale poprvé proběhla na třech místech v Kolíně i okolí v roce 1997.

Přímo ve městě, ten den mokrém od trvalého deště, probíhal program na dvou místech. Na dnešním parkovišti před tehdejším supermarketem Delvita byla vystavena historická technika a na Karlově náměstí probíhaly ukázky zásahů záchranářů a kulturní program. Hvězdou akce byl tehdy velepopulární sportovní moderátor televize NOVA Pavel Poulíček, který akci moderoval. Z centra města pak autobusy vozily zadarmo zájemce ke třetímu místu konání, na letiště, kde byly kromě jiného připraveny i vyhlídkové lety. Policejní helikoptéra se zavěšeným zásobníkem na vodu tu předváděla hašení ze vzduchu, hasiči na kusy rozřezávali starý Moskvič, projížděl tu požární tank, připraven byl i pohanský ohňový obřad a závěrečný ohňostroj.

Letošní Den záchranářů  nabídne obdobný program jako v předchozích letech. Sérii akcí zahájí v 8.15 h. hromadná jízda záchranářské techniky s výjezdem od stanice hasičského záchranného sboru v Polepské ulici skrz Táboritskou, Masarykovu a Pražskou ulici na Karlovo náměstí, kde bude technika vystavena až do poledne. Na náměstí bude od 9 do 12 h. probíhat prezentace jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, kulturní program chystá Dům dětí a mládeže a v 10.15 h. nad náměstím přeletí dvě dvojice letounů JAS-39 Gripen a L-159 Alca. Ve 13 h. se program přesune na další tři místa - na Zálabí k lávce přes Labe, na louku u medvědů v Borkách a na Kmochův ostrov. Na obou zálabských místech bude do 16 h. připraven program Policie ČR včetně ukázky moto-týmu a zásahové jednotky. Kmochův ostrov nabídne komentované ukázky zásahu při vyprošťování osob z havarovaných vozidel a představí se i policejní psovodi. Pozdější čas bude na ostrově patřit hudbě - od 17 do 18 h. zahraje ´Kolínský Big Band´ se zpěvačkou Hankou Holišovou a od 18.30 vystoupí kapela ´Tabák´ (Kabát revival).