Další z občanských skupin, která pomáhá přispět k úspěšnému zvládnutí koronavirové krize v Kolíně a okolí, jsou dobrovolníci s 3D tiskárnami (FB skupina Tisknu pro Kolín). Ti vyrábějí ochranné štíty především pro kolínskou nemocnici, ale další požadavky se na ně hrnou i z ostatních zdravotnických či sociálních zařízení. Jen nemocnice poptává alespoň dvě stě štítů,  pochopitelně by však měla zájem o vše, co dobrovolníci jsou schopni vytisknout. Pro zdravotníky v běžném režimu fungování - aby se neplýtvalo drahými respirátory, kterých je dramatický nedostatek - je štít v kombinaci spolu s plátěnou rouškou poměrně solidní ochranou, rozhodně výrazně vyšší než pouze samotnou rouškou. Poptávka je mj. zjišťována ve spolupráci s městem Kolín a o cca dalších sto padesát štítů by měli zájem např. obvodní lékaři či zubaři.

V současné době má skupina Tisknu pro Kolín materiál na výrobu cca tři stovek štítů, českobudějovická firma ARMOR s.r.o. darovala 80 kg materiálu do 3D tiskárem. Plaňanská firma Plehaso k.s. zase zadarmo vodním paprskem řeže plexisklo, což ušetří nejen nemálo financí, ale hlavně neskutečné množství času, který by spolykalo ruční řezání. Design štítů vymyslel a pro volný tisk uvolnil výrobce 3D tiskáren Průša. Štíty tiskne celá republika, proto sehnat plexisklo je téměř nadliským výkonem. Dílem jde o štěstí a dílem o pružnost. Pokud seženete, musíte okamžitě objednat, zaplatit a poslat doklad o zaplacení, jinak máte smůlu a materiál dostane další na řadě.

Dobrovolnická skupina Tisknu pro Kolín začala fungovat pod vedením Michala Coubala a Davida Kopeckého. O kompletaci štítů, dezinfekci a balení do plastových obalů po pěti kusech se stará hlavně Šárka Vladyková. Jedním z aktivních dobrovolníků je i fotograf Jan Strnad, s kterým jsme si o aktivitě Tisknu pro Kolín dnes povídali a na jehož e-mail jan.strnad@seznam.cz se mohou ozvat všichni zájemci, kteří by chtěli tuto dobrovolničinu jakýmkoliv způsobem podpořit. Příště budeme se skupinou mluvit o vývoji respirátoru, na kterém také pilně pracují.