Draslovka patří k tradičním kolínským podnikům, vznikla totiž před 117 lety, v roce 1906. Tehdy stála fabrika na zelené louce za městem, to se k ní ale postupně přibližovalo a nakonec ji i obklopilo.

Kolíňáci mají Draslovku neodmyslitelně spojenou s výrobou kyanidů, produkuje ale i hnojiva, pryskyřice a řadu dalších chemikálií. Jen kyanidů vyrobí 30 tisíc tun ročně, roční obraty firmy se pohybují kolem hranice dvou miliard korun. Většina produkce jde na export, vozí se do Evropy, Asie i Ameriky, kde produkty Draslovky využívají farmaceutické, gumárenské i zemědělské společnosti.

Draslovka je silná i v industriální a speciální chemii. Industriální je hodně orientovaná na těžbu vzácných kovů, zatímco v oblasti speciální chemie Draslovka vyvinula několik revolučních chemických látek, které mění oblast agrochemie, zejména ošetřování dřeva a ošetřování půdy před výsadbou.

Před dvěma lety ohlásila Draslovka velkou expanzi na opačnou stranu zeměkoule. Plán byl ambiciózní - během tří let zahájit výrobu kyanovodíku v Africe, k níž se měla následně přidat i výroba produktů na bázi kyanidů. Mělo jít o investici zcela mimořádných rozměrů, za nákup jihoafrického výrobce kyanidu sodného Sasol se totiž Draslovka chystala zaplatit 2 miliardy korun. Po uskutečnění transakce by společnost Sasol dodávala společnosti Draslovka vstupy potřebné pro výrobu kyanidu sodného.

Vše ale nasvědčuje tomu, že záměr na africkou továrnu definitivně padl. Tento týden totiž jihoafrický Úřad pro hospodářskou soutěž už podruhé převzetí Sasolu Draslovkou zamítl a potvrdil tak rozhodnutí z roku 2021.