Za celorepublikově nejznámější kolínskou akci je považován Kmochův Kolín, běžci si ale po vyslovení názvu města na Labi mnohem spíš vybaví Drozdův lesní běh. Kmochův festival je proti němu vlastně ještě "děcko v plenkách" - zatímco jeho první ročník se konal v roce 1962, závod v Borkách se poprvé běžel o téměř čtyři desetiletí dříve.

Běh, dlouhý 4.200 metrů a vytyčený na přírodních cestách lesoparku Borky, nese jméno dr. Václava Drozdy. Nejlepší kolínský atlet doby mezi světovými válkami získal 11 titulů mistra republiky v přespolním běhu, v běhu silničním i na dráze, kde byly jeho doménou běhy na 800 a 1.500 metrů. Byl mnohonásobným československým reprezentantem a mezi jeho největší úspěchy patří skalp světového rekordmana Barytony z Francie.

V roce 1924 byl Václav Drozda pověřen činovníky kolínského atletického klubu, aby vybral trať pro lesní běh, který později dostal jeho jméno a dnes je čtvrtým nejstarším během u nás (nejstarší je závod Běchovice - Praha na 10 kilometrů, který se běhá nepřetržitě již od roku 1897). V Borkách se poprvé běželo v roce 1925 a v počátcích byl závod samozřejmě doménou Václava Drozdy, který ho dokázal osmkrát vyhrát.

Historickým rekordmanem Drozdova lesního běhu je ale další velká postava kolínské atletiky Stanislav Petr. Mnohonásobný mistr Československa a reprezentant vyhrál v Borkách jedenáctkrát a už od roku 1975 drží pro současné běžce nepřekonatelný rekord časem 11:54,6 minut.

Drozdův lesní běh se koná tradičně na začátku října, letos se jeho 97. ročník uskutečnil o první říjnové neděli a na jeho start se postavilo 69 běžců a běžkyň. Závod mužů vyhrál už popatnácté (!) Jiří Miler v čase 13:34 (poprvé vyhrál už v roce 1995), druhý Michal Suchý byl o tři vteřiny pomalejší a na třetím místě doběhl nejrychlejší kolínský běžec Vít Koza (13:53) před dalším Kolíňákem Lubošem Herelem (14:05). Třetím kolínským běžcem v cíli byl jedenáctý Milan Římal (16:02).

V ženské kategorii si s tratí nejrychleji poradila Gabriela Veigertová (15:50), nejrychlejší Kolíňačkou byla pátá Iva Kroužilová (17:35) před šestou Michaelou Györgyovou (18:25) a sedmou Kristýnou Hrabánkovou (18:26).