Vítání občánků je tradiční obřad, který dlouhodobě pro rodiče a novorozená miminka s trvalým pobytem v Kolíně zajišťuje Komise pro občanské záležitosti Rady města Kolína. Na jaře aktivitu přerušila vládní nařízení v boji s COVID-19. Letos na podzim čísla nákazy opět rostou - ceremonie, prozatím, zrušena nebyla, a tak mohou miminka s rodiči pozvání do obřadní síně přijmout.

„V neděli vítání občánků proběhlo, další je plánované na tento týden, postupujeme standardně – uvidíme, jaká nařízení vyjdou v platnost. Co se týče pozvaných, tak nikdo zatím kvůli COVID-19 pozvání nezrušil,“ uvedl místostarosta Michal Najbrt.

Dle sobotního vyjádření ministra kultury Lubomíra Zaorálka by pořádání kulturních akcí mělo dál probíhat. „Akce, kde lidé sedí, mají roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, jsou bezpečné," uvedl ministr na Twiteru. Přivítáni by tak měly být se zpožděním i děti, kterým na jaře slavnost nevyšla. Do obřadní síně vchází vždy pět občánků s rodiči, poté se účastníci vystřídají.

„Kolébku na focení mohou, ale nemusí rodiče využít – je to na dobrovolnosti. V mezičasech je zajištěna dezinfekce prostor,“ upřesnila tajemnice městského úřadu Dagmar Soukupová.