V posledních dnech byl v rámci celé České republiky zaznamenán výskyt ptačí chřipky. Konkrétně ve Středočeském kraji společná práce veterinářů a příslušníků hasičského záchranného sboru zlikvidovala devět ohnisek výskytu.

„Veterinární správa prosí v případě malochovu – drobné farmáře, babičky a dědečky, kteří chovají domácí drůbež, aby je nekrmili venku a nedávali jim zrní na dvorek nebo zahrady, protože se tam následně slétnou i volně létající ptáci, a tím se dostane nákaza do chovu,“ předala apel při nedávné návštěvě Kolína hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Ve středních Čechách se ptačí chřipka objevila například v obci Podolí u Jankova na Benešovsku, v Březně na Mladoboleslavsku, v Počaplech na Příbramsku, v obci Vápno na pomezí krajů Středočeského a Pardubického či v Záhornici na Nymbursku.

„Z malochovu, to znamená chovu na domácích zahradách, bylo utraceno téměř 20 000 kusů drůbeže. Je to problém, který je teď samozřejmě ve stínu covidu, ale je to problém. Drůbež trpí paradoxně stejně, jako ten pacient s covidem -  nemůže dýchat a začne se dusit. Je to pro zvířata silně stresující a musí být utracena,“ dodala hejtmanka.