Jednou z nejhojněji navštívených kolínských akcí bývá už mnoho let historická bitva v areálu jízdárny, pořádaná šermířskou skupinou Páni z Kolína. Letos proběhne její 28. ročník v téměř nepřetržité řadě - jedinou výjimkou byl rok 2020, kdy konání kompletně nachystané bitvy znemožnila koronavirová pandemie.

Letošní historická bitva v areálu jízdárny se pod názvem Země bez krále uskuteční v sobotu 11. května. Tradiční dopolední kostýmovaný průvod cca 300 účastníků akce ulicemi města začíná hodinu před polednem na jízdárně a po přesunu ulicemi města na Karlovo náměstí se na rynku uskuteční rytířské turnaje za účasti panovníka a jeho dvora. V tu samou hodinu - v 11 hodin - v areálu jízdárny otevře dobové tržiště s cca 50 stánky stylového sortimentu. Především malí návštěvníci tu mohou vyzkoušet dětskou střelnici nebo si odnést na památku dřevěný meč, štít, korunku i závoj.

Samotná rekonstrukce dvou historických bitev z časů husitských válek vypukne na jízdárně v 15 hodin. Připomenuty budou události roku 1420 v Čechách i 550 let od úmrtí krále Jiřího z Poděbrad a scénář bitvy se drží tradičního konceptu několika bitevních ukázek. Za vstupenku zaplatí dospělý návštěvník 180 korun, děti od 7 do 15 let polovic a vstup zdarma mají děti do 6 let a ZTP. Organizátoři upozorňují, že platit za vstupenky lze pouze hotovostí, nikoliv platební kartou.