Faceboková dobrovolnícká skupina Tisknu pro Kolín, o které jsme před pár dny informovali v souvislosti s 3D tiskem a kompletací ochranných štítů, je tu s další aktivitou. Tou je výroba respirátorů, jehož vývoji se v posledních týdnech zásluhou Vojtěcha Zápotockého a Jakuba Starého skupina rovněž intenzivně věnovala. Už by se však nemělo jednat o 3D tisk, ale o průmyslovou výrobu na vstřikovacím lisu.

"Chtěli jsme potřebným zajistit i ochranu dýchacích cest v době nedostatku ochranných pomůcek. Dali jsme se dohromady s dalšími dobrovolníky a společně vytvořili návrh a prototypy polomasky s výměnnými filtry. Při jejím návrhu jsme kladli důraz na jednoduchost a dobrou vyrobitelnost, na bezproblémovou možnost použití s obličejovým štítem a brýlemi, omezení spotřeby jednorázových materiálů a výhled na bezproblémovou certifikaci dle platných norem. K ověření našich myšlenek a finalizaci návrhu jsme použili naše osobní kontakty a dobrou vůli několika odborníků z řad AV ČR, nemocnic nebo průmyslu. Zároveň nám byla velkoryse nabídnuta možnost výroby většiny dílů v průmyslovém měřítku. Naše snaha tak došla do bodu, kdy se neobejdeme bez Vaší pomoci. V první řadě potřebujeme ‚otevřít dveře‘ u výrobců filtračních materiálů. Hledáme dodavatele, který bude ochoten s námi probrat naše technické požadavky a v případě, že jej naše koncepce přesvědčí, vyrábět velmi jednoduché nezapouzdřené filtry. Pokud někdo z Vás pracuje v oboru nebo nás může osobně doporučit a zkontaktovat s potenciálním výrobcem, budeme vděční. Sami máme vytipovaných více než pět firem, které mohou poptávaný materiál dodávat. Prvotní kontakty bohužel narazili na dlouhé dodací lhůty a celkovou přetíženost," vyzývá skupina ke spolupráci širokou veřejnost prostřednictvím fotografa Jana Strnada.

Skupina navrhuje rovněž další vítanou formu spolupráce, a to kvalitní informace a zpětnou vazbu. Zejména pak dobrovolníci z Tisknu pro Kolín přivítají zprostředkování kontaktů se zástupci zdravotníků, hasicčů, pečovatelek, policistů, prodavaček a dalších exponovaných profesí. "Vývoj jsme započali v situaci, kdy v zemi nebyly ani roušky a výhled na získání většího množství respirátorů působil nepříznivě. Dnes je situace se zásobením lepší. Zároveň se mění i strategie vlády k přístupu k onemocnění. Oceníme tedy, když s námi budete sdílet své současné potřeby. Pokud pracujete v některém z exponovaných oborů a můžete ideálně jednat za větší skupinu, ozvěte se nám prosím," doplňuje výzvu Jan Strnad, kterého můžete kontaktovat např. na e-mailové adrese jan.strnad@seznam.cz.