Na 6. základní škole v Ovčárecké ulici v Kolíně vzniká technické centrum. Bude spolupracovat se Střední průmyslovou školou strojírenskou v Heverově ulici. Největší odrazový můstek jim postavily společnost TPCA a město Kolín. Automobilka podpořila projekt v grantovém programu TPCA pro Kolínsko částkou půl milionu korun. Radnice pomůže škole, jíž zřizuje, formou přestavby a přípravou budovy nacházející se na dvoře školy, aby zde centrum mohlo začít fungovat. Start projektu radnici Města Kolín vyjde přibližně na 460 tisíc korun.

Technické centrum (TechCentrum) se bude zaměřovat na spolupráci základní školy a průmyslové školy, což je základním pilířem. "Postupně také zacílíme na děti v mateřských školkách. To znamená jednoduché konstrukční technické stavebnice, které jsou schopny ovládat malé děti. Pokračovat chceme dětmi na 1. a 2. stupních základních škol a začlenit technickou výuku do základní výuky fyziky a pracovní výchovy. Vrátíme se do dílenské činnosti formou konstrukčních stavebnic. Plánujeme rozšiřovat kroužky i pro vyšší ročníky a směřovat postupně až do robotiky," uvedl ředitel "šestky" Lukáš Kačer.

O prázdninách probíhaly v budově TechCentra 6. ZŠ stavební úpravy. Jmenovaná škola už nakoupila technické stoly pro přípravu technické učebny. Stavebnice jsou rovněž nakoupeny a připraveny pro mladé techniky. Nyní je hlavní pilíř postavený na Merkuru - tradiční české značce. Nebrání se však ani spolupráci s ostatními výrobci stavebnic.

Cílem projektu je pomoci podpořit technické vzdělávání na školách, protože je tato oblast podle něho opomíjená. Dalším cílem je i provázat školní stupně mezi sebou, od mateřské po střední školství. "Jedním mým cílem je podpořit ´průmyslovku´, protože strojírenství v Kolíně tradici má, ale zájem o něj není už takový, jaký by si zasloužil," říká ředitel 6. ZŠ. "Není to pouze otázka stavebnic. Chceme dílny vrátit zpátky, klasickou dílenskou činnost ale chceme vykonávat v průmyslové škole strojírenské a tím provázanost upevňovat."

Zahájení provozu TechCentra probíhá od nového školního roku, nicméně oficiální slavnostní otevření proběhne v polovině října.