Restauratéři v podloubí Karlova náměstí, v rohovém městském domě č.p. 9 Kolínu nikdy velkou radost neudělali. Již poněkolikáté během nedávné řady let je restaurace - pizzerie s ostudou zavřená a po provozovatelích zbyly nemalé dluhy. Podobní lidé si podnik pronajímali stále dokola, jen měnili jména společností. Společné měli to, že neplatili nájem. Místní o nich mluvili většinou jako o Balkáncích, ale kdoví odkud byli. Každopádně měli podnikatelský talent, restaurace se těšila velké návštěvnosti, i městskou kasu vytunelovali velmi zdařile.

Diskuzi o současném stavu pizzerie na červnovém zasedání městského zastupitelstva načal Jan Hora, který se zeptal, zda byly vymoženy nějaké pohledávky z minulosti dosahující cca 3/4 miliónu a kdy bude restaurace znovu někomu pronajata.

Místostarosta Tomáš Růžička sdělil, že provozovna je uzavřená, přičemž výpověď nabyla právní moci prostřednictvím soudu. V současnosti je podle něj podán návrh na určení exekutora , který trvá jeden až dva měsíce. "Až soud formálně rozhodne, bude věc předaná exekutorovi, který již čeká aby provedl exekuci vyklizením. Do té doby čekáme na rozhodnutí soudu," upřesnil Růžička.
Až město bude vypisovat nové podmínky pronájmu, bude si muset dát dobrý pozor. Místostarosta Růžička si je jistý, že se podaří podmínky pronájmu stanovit tak, aby se podobné společnosti či spekulanti do výběru nedostali. Starosta Rakušan naznačil možnost, že město může třeba požadovat na začátku složení kauce, aby bylo jisté, že zájemci jsou solventní.

Vedoucí odboru, který se stará o pronájmy nebytových prostor, Josef Michalčík sdělil, že kdysi bylo v domě víc nájemců a dvě různé společnosti, ale byly zastoupeny obdobnými osobami. Dluhy, které po nich zbyly byly zažalovány, ale exekutor dodnes nevymohl jedinou korunu.

Dá se říct, že někteří Balkánci jsou něco jako Řekové. V tomto případě využívají pohostinnosti Kolína, ale dluhy nevracejí. Co myslíte, kolik korun vymůže exekutor tentokrát? slad