Úsekové měření rychlosti v obci Pňov-Předhradí funguje na základě veřejnoprávní smlouvy s městem Kolín od roku 2015, letos v létě však jeho provoz skončí. Obec Pňov nemá ve svém rozpočtu peníze na jeho další provoz. „Náklady za pronájem i servis zařízení jde vždy za konkrétní obcí. Částka se pohybuje okolo 20 – 25 000 Kč měsíčně, čili z rozpočtu té obce se jedná zhruba o 300 000 Kč za rok,“ uvedl místostarosta Michal Najbrt.

Za rok přijde z Pňova do Kolína k administraci až dva a půl tisíc pokut. Příjmy z nich jdou do kasy města Kolína, ten však provoz radaru v Pňově ze svého rozpočtu zaplatit či částečně „dotovat“ nemůže. „V Pňově výběr pokut rapidně klesl, pokuty se nejvíce vybíraly v prvních měsících, teď už jsou řidiči ukáznění. Pokud nám to nějaký ekonomický prospěch přinese, tak připomínám, že je to vždy spojené s určitou administrativní zátěží,“ doplnil starosta Michael Kašpar.

Naopak nedávno nově instalované úsekové měření rychlosti je v Kořenicích. „Dopravní situace v Kořenicích se zlepšila a přispěla k vyšší bezpečnosti. Pochvaluje si ji jak starostka, tak obyvatelé,“ dodal Michael Kašpar.