Kolínská nemocnice v roce 2009 hospodařila se ziskem 5,591 mil. Kč, zatímco rok předtím (před střídáním ČSSD za ODS) se ocitla ve ztrátě 7,425 mil. Kč. Alespoň tak to oznámila mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková. "Výsledky hospodaření jsou předběžné, protože dle zákona o účetnictví podléhají povinnému auditu, který bude ve všech nemocnicích teprve probíhat. Nicméně se dá předpokládat, že se výsledky nebudou lišit v řádech, ale maximálně v účetních operacích, které podléhají či nepodléhají daňově uznatelným nákladům a výnosům," upozornila.

Z 5 oblastních nemocnic (dále ještě Kladno, Benešov, Mladá Boleslav a Příbram) je kolínská druhá nejziskovější. Z uvedeného podle informace kraje plyne, že změna na pozicích ředitelů krajských nemocnic byla oprávněná a přinesla pacientům a zdravotníkům mnohem lepší výsledky v hospodaření jejich nemocnic. "Ty byly za bývalého hejtmana Petra Bendla ztrátové, zatímco nové vedení dokázalo jejich ztráty vyrovnat. Bohužel vinou razantního snížení plateb od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v letošním roce se dobrý hospodářský výsledek nepodaří zopakovat. Nečekaný a ohromný propad příjmů nemocnic ze strany VZP není možné v tak krátké době kompenzovat úspornými opatřeními, které by navíc zásadně vedly k omezení zdravotní péče, což kraj odmítá," tvrdí Berill Mascheková. Kraj proto podle ní předpokládá, že za stávající situace by mohla být Oblastní nemocnice Kolín za rok 2010 v mínusu 78,978 mil. Kč.

Dalšími, méně podstatnými vlivy, které znamenají objektivní nárůst nákladů v roce 2010, je změna DPH o 1 %. "Snížení příjmů krajských nemocnic je tak nečekané a vážné, že způsobí zadlužení nemocnic a zhorší dostupnost a kvalitu zdravotní péče," varuje kraj podle Berill Maschekové.

Dodejme, že VZP tvrzení o krácení úhrad odmítá. meč

ONK