V bytových domech v ulicích Tovární 44 a Havlíčkova 818 musí město Kolín, jejichž je vlastníkem, provést nezbytné opravy. Ty městskou pokladnu mohou přijít navíc o cca 6,7 mil. Kč. Důvodem je výskyt a tvorba plísní. Ta napadla celkem 45 bytů. Od jejich nájemců hrozí soudní požadavek na vrácení a snížení nájemného. To je v obou případech velmi nízké - 50 Kč měsíčně bez služeb.

Město bude muset nechat u domu v Tovární ulici doplnit tepelnou izolaci v půdních prostorách, u domu v Havlíčkově ulici zateplit jednu zeď (do dvora) a příp. vyměnit okna. Zatímco v případě domu v Tovární ulici by podle našich informací měla být na vině špatně odvedená práce firmy Kurs, která prostě tepelnou izolaci nedala tam, kam měla, v případě objektu v Havlíčkově ulici nemá být chyba na straně zhotovitele stavby (Geosan Group), ale nejspíš je vino tehdejší šetření finančními prostředky ze strany města. Otázkou je, jestli se město pokusí, nebo vůbec bude mít nějakou šanci zahojit na firmě Kurs, která dům v Tovární ulici v nedávné době, za starostování Zdenky Majerové, stavěla.

V současné době je už vydáno stavební povolení na výše uvedené opravy. V nejbližší době proto půjde na jednání městské rady návrh na oslovení firem pro zhotovení zakázek. Opravovat by se mohlo začít o školních prázdninách.  meč

Dům v Tovární ulici je skoro nový, ale... Foto - Vladimír Sládek