Město Kolín koncem ledna podalo žádosti o dotace z fondů Středočeského kraje. Jde o peníze na instalaci osmi kolostavů v centru města, mají obnášet dotaci cca 53.000 korun. Stojany, z nichž jeden pojme dvě kola, mají být umístěny u městského úřadu (radnice) na Karlově náměstí, u bývalého sídla okresního úřadu a u městské knihovny v Husově ulici.
Město najednou hodlá žádat o finanční pomoc ve výši 300 tisíc korun na úpravu sgrafit na zdi v areálu kolínského zámku. Rovněž chce oslovit Středočeský kraj o podporu 200.000 tisíc korun na festival Kmochův Kolín, o 100 tisíc korun na Kolínské sportovní dny a o 3 miliony korun na doplnění zeleně a svahu v Průmyslové zóně Kolín - Ovčáry, obnášející výsadbu desítek stromů a stovek keřů tvořící protihlukovou a protiprašnou bariéru.
Město bude také žádat o dotaci 880 tisíc korun na rekonstrukci dvou bytů pro seniory ve Slovenské ulici a 365 tisíc korun na venkovní učebny do základních škol. "Věříme, že naše žádosti jsou smysluplné a uvidíme, jak se k nim kraj postaví," uvedl místostarosta Michael Kašpar.
Město hodlá oslovit se žádostí o peníze nejen Středočeský kraj, ale i automobilku TPCA. V tomto případě z grantového programu. Kolín se pokusí získat finanční podporu ve výši 300 tisíc korun na rozmanité kulturní akce, souhrnně pracovně nazývané Žijeme v Kolíně. Sem například patří nejen Kmochův Kolín, ale i Den záchranářů, Gasparáda, Kolínské kulturní léto a jiné události.
Automobilka by rovněž měla městu pomoci grantem ve výši 270 tisíc korun v případě kamerového systému. "Chceme rozšířit hardware. Záznam by se neměl ukládat jenom 8 až 10 dní, ale nově až 14 dní, dále by neměl systém zvládat pouze 26 kamer, jako nyní, ale nově až 52 kamer, rovněž bychom chtěli poptat tři mobilní kamery a získat na ně z grantového programu TPCA peníze," řekl místostarosta Michael Kašpar.
Dále zdůraznil: "Zároveň chceme získat finanční částku na regeneraci a revitalizaci celých teras pod Městským společenským domem směrem k Labi". Město by ovšem investovalo do stavebních částí. "Opraví se schody a terasy zpřístupníme veřejnosti," dodal Michael Kašpar. V tomto případě město automobilku požádá o 300 000 korun.
Radnice je prý domluvená s provozovateli restaurace Budvarka, že by si na jedné z teras otevřela zahrádku. pres