Už tento měsíc budou stromy v aleji u Zásmuk pomáhat řidičům při orientaci a zvyšovat tak bezpečnost dopravy. Dostanou totiž bílé bezpečnostní pruhy. Pracovníci a dobrovolníci sdružení Arnika budou 124 lip, vysázených částečně už v 17. století, natírat 18. a 19. června," tvrdí tiskový mluvčí sdružení Arnika Vratislav Vozník. Nevládní organizace proto zahajuje sbírku Plechovka pro alej, tentokrát pro středočeské stromořadí. Cílem je získat dostatek peněz na natření všech stromů. Na loňskou "plechovku" se za měsíc podařilo vybrat 60.000 korun pro alej ve Zlínském kraji.

"Přispět na plechovku pro alej může podle svých možností opravdu každý. Na natření jednoho stromu potřebujeme jednu plechovku barvy za 190 korun, což je také nejnižší částka, kterou mohou lidé přispět," říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky. Po zkušenostech z předchozích natírání se ekologové rozhodli, že nejlepší bude použít vodou ředitelnou netoxickou bílou barvu Balakryl.

Příspěvky na "Plechovku" mohou pokrýt náklady na natření jednoho stromu - 190 Kč, dvou stromů - 370 Kč, čtyř stromů - 650 Kč, osmi stromů - 1.200 Kč a patnácti stromů - 2.200 Kč.

"Historické kořeny aleje u Zásmuk sahají až do 17. století a její vznik je spojován s majitelem zásmuckého panství Adolfem Vratislavem ze Šternberka. Lípy se tehdy sázely jako poděkování za odvrácení celoevropské epidemie moru od Zásmuk a dnes jsou považovány za památné. V plánu je zajistit registraci aleje vedoucí ze Zásmuk do Mlékovic jako významného krajinného prvku, což do budoucna zajistí lepší ochranu před kácením," přibližuje dějiny aleje mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Jak mohou lide na Plechovku pro alej přispět:
- Bezpečně a on-line platební kartou přímo z webu http://arnika.org/plechovka-pro-alej
- Převodem na účet 260 008 2184 / 2010, variabilní symbol 8907
- Nebo darujte v hotovosti na některé z poboček Arniky.

Natírání aleje na Kolínsku bude probíhat 18. a. 19. června a samotní dárci, ale i další dobrovolníci samozřejmě budou mít možnost, aby si "svůj" strom vlastnoručně natřeli. Arnika bude také průběžně informovat, jak se daří peníze vybírat, a to přímo na webové strance http://arnika.org/plechovka-pro-alej. arnika