Jedním z nejmladších oddílů pro děti v Kolíně je Zálesácké středisko Volavka Kolín, které oficiálně vzniklo jedenáctého ledna roku 2013. Tomuto milníku však předcházelo přípravné období prvních schůzek a výprav, počátky oddílu lze vystopovat už o prázdninách roku 2012. Tehdy zbyla po rozpadnuvším se oddílu, vedeném v jiné organizaci, dvojice dlouholetých vedoucích a několik podobně „osiřelých“ dětí.

V září začali, bez klubovny, názvu oddílu a jakéhokoliv zázemí, schůzkou před objektem loděnice vodáckého klubu Fortuna Kolín. Za tento azyl jsme vodákům doteď velice vděčni. První schůzku následovala další, během podzimu jsme stihli i pár výprav, děcka si přivedla několik kamarádů a oddílek se tak začal pomalu a nenápadně rozrůstat. Podobným způsobem – zlákáním starých kamarádů – doznal rozšíření ze dvou na čtyři osoby i kádr vedoucích.

Po pár měsících bylo zřejmé, že oddíl žije, ujasnili si základní rámec činností, kterým je voda, turistika, sportování ve volné přírodě a kamarádství bez přemíry formalismu a dekorativních oficialit. A jak se tedy stali zálesáky? Rádi a už docela dlouho totiž jezdí na jarní akci Vpřed, pořádanou zálesáckými středisky Chrudim a Zaječice. A právě při nějaké podzimní vzpomínce na Vpřed poprvé vyvstal nápad kontaktovat tamní organizátory. Stačilo pár slov a už měli v ruce kontakt na Jendu, dlouholetého zálesáka, který právě zakládal nové středisko kousek od nás, v Čáslavi. Potom už stačila jedna schůzka a z nápadu se stal plán.

Volavku si přinesli do názvu a znaku střediska jako památku na trampskou osadu svých rodičů. Následovala ustavující rada, minikurz na Komáří louce, kde poznali Rosťu Zabloudila, otce zakladatele svazu Zálesák a nepochybným vrcholem začleňování do zálesáka byl tábor na Komáří pasece pořádaný brněnským a zlínským střediskem. To byly opravdu báječné dva týdny plné zážitků, sbírání zkušeností a inspirace k další práci. Nejen děti odjížděly z tábora nadšené a další radostnou zprávou je, že nadšení vydrželo až do konce prázdnin a sešli  se na první schůzce v plné síle a opět přívítali pár nových tváří.

A jak děti pomalu odrůstají, rozhodl se oddíl rozšířit i o družinu mladších dětí od 1. do 4. třídy. Nábor probíhá stále a tak kdo chce zažít pohodovou atmosféru, kamarádství a spoustu akcí v přírodě, může přijít na čtvrteční schůzky, které zatím v zimním období probíhají na 4. ZŠ v Kolíně.

Tuto neděli 15.3.pořádá Volavka turnaj ve vybíjené v kolínské Sokolovně a rádi přijmou do týmu další zdatné hráče mezi 8 a 12 roky.