Už na srpnové posvícení měli mít nejen obyvatelé Kolína možnost projet se po Labi na šlapadlech. Dodnes však takovou možnost Kolíňáci nemají, protože záměr postavit přístavní můstek na slepém rameni řeky hatí zákony. Podle Jana Pospíšila je háček v nedávno proběhlé revitalizaci slepého ramena a udělené dotaci na ni.
Radnici nezbývá, než požádat Státní fond životního prostředí jako správce Operačního programu životní prostředí o výjimku pro provozování rekreačně-sportovní činnosti, která je tam zakázána. Navrch musí státnímu podniku Povodí Labe (jako investorovi akce) dát na vědomí, že tak učinila.

Město letos získalo z grantového programu Partnerství pro Kolínsko příspěvek ve výši 700 tisíc korun. Z něj kromě mola chce radnice na ostrově vybudovat odpočívadlo pro cyklisty a místo na grilování. Dále plánuje, že Kmochův ostrov bude ošetřovat stálý správce. Letos ostrov oživilo discgolfové hřiště, už dříve disponoval letním amfiteátrem a dětským hřištěm.

V laguně slepého ramene Labe byla ještě v 50. letech minulého století plovárna. Donedávna bylo říční koryto značně zarostlé. Kolín ve spolupráci s Povodím Labe usiloval o jeho vyčištění 10 let. meč

Revitalizace slepého ramene Labe. Foto - František Vaněk