Také letos připravuje Regionální muzeum v Kolíně ve spolupráci s Městem Kouřim, Občanským sdružením Posázavský Pacifik a MAS Podlipansko akci, která by měla přilákat do Kouřimi nejen návštěvníky z řad obyvatel města či "přespolní", ale i zástupce obcí, ležících na železniční trati Kolín-Pečky-Kouřim. Uskuteční se 2. ročník "Vyvážení smrtholky", při kterém se chce muzeum rozloučit se zimou a přinesením lítečka-májíčku oslavit i návrat jara.

V sobotu 31. března tedy vyjede opět motorový vláček z kolínského hlavního nádraží (odjezd v 8.20 hodin) a zamíří přes Pečky do Kouřimi. "Ve vlaku bude opět možnost občerstvení v baru a po celou cestu bude vyhrávat muzika Tomášovka z Kutné Hory. Vlak dojede do Kouřimi a průvod za doprovodu muziky dojde do kouřimského lomu pod Starou Kouřimí. Zde bude následovat krátké vystoupení dětského folklorního souboru, muzika a nakonec hromadné spálení smrtí. Pak se průvod vydá na kouřimské náměstí, a to ne již se smrtí, ale v čele průvodu bude nesen symbol jara - májíček nebo lítečko. Na náměstí znovu proběhne krátké vystoupení dětského souboru, zahraje muzika a pak se již návštěvníci mohou rozejít do muzea (výstava "Praní za časů našich babiček") či skanzenu, kde bude probíhat tradiční velikonoční program," přibližuje cestu Dalibor Hobl z kolínského muzea. Odjezd vláčku do Kolína je naplánován na 15. hodinu.

Vstupenky se již dnes dají zakoupit v Regionálním muzeu v Kolíně, Brandlova 27, v Infocentru Kouřim a v Městské knihovně v Pečkách. meč

Podlipanský motoráček