Na pozemku sousedícím s kolínským ústředním hřbitovem vznikázvířecí hřbitov. Investorka výstavby Irena Světinská stavbu označuje jako "Kolumbárium fauna Kolín". Název napovídá, že urnový háj budou moci používat i majitelé koček, králíků, mluvících papoušků, osmáků, morčat a jiných zvířat, obvyklých členů současné české rodiny. Majitelé hřbitova budou urnové schránky pronajímat od poloviny roku 2017 a do budoucna se uvažuje i o prodeji schránek do vlastnictví. Pronájem bude od šesti set korun za rok plus poplatky za spravování areálu, který bude pod nepřetržitým dohledem kamer. Investoři mají v plánu spolupracovat s kremačním ústavem v Běchovicích.
Na vizualizaci, kterou si na hřbitově může každý prohlédnout, je vidět pozemek ve tvaru písmene L, který je celý obehnán zdí, do níž jsou vsazena v pěti patrech kolumbária - boxy pro uložení popela zesnulých. Kolumbária budou stejně velká jako jsou běžné boxy pro uložení ostatků lidí. Na tento pozemek se vejde 1.375 boxů. Kolín se tedy bude pyšnit jedním z největších urnových hájů pro zvířata v Evropě.
Místo, které projektoval David Jiruš, počítá i s pietním prostorem k posezení a malou fontánkou a bude obklopeno několika stromy. Kolumbária budou z nerezu a přírodního kamene. Na budoucím zvířecím hřbitově je zatím jen dlažba a základy, v současnosti vznikají nerezové systémy pro osazení kolumbárií. Přístup na budoucí zvířecí hřbitov je branou ústředního hřbitova. 
Kolínských chovatelů jsme se ptali, zda by ostatky svých mazlíčků nechali na hřbitov uložit. Chovatelka grifonků Irena Kořínková nám sdělila: "Určitě to není špatná myšlenka a myslím, že se najdou lidé, kteří to využijí. Já osobně bych tyto služby nevyužila." "Je to dobré řešení, hlavně lidi ze sídliště budou mít uhynulá zvířata kam dát. Kdyby nebyla jiná možnost, jak svá zvířata pohřbít, tak bych se pro tento hřbitov určitě rozhodla." říká studentka Tereza Jirušová a slečna Denisa Bělinová je stejného názoru: "Je to skvělý nápad a hlavně možnost pro lidi ze sídlišť a bez zahrádek. Ale naše rodina do budoucna zvířecí hřbitov nejspíš nevyužije." Kristýna Holubová se svou sestrou Monikou mají jasno, "Je to určitě dobré pro všechny chovatele, kteří nemají kam uložit své zemřelé zvíře. Pokud k realizaci zvířecího hřbitova dojde a bude vhodně upraven, určitě bychom o tom přemýšlely, až to bude situace vyžadovat." pres