English meeting Kolín 1/2018link
08.01
19:00
Chcete si procvičit konverzaci v angličtině, potkat nové přátele a strávit večer ve společnosti? Přijďte na první English meeting v roce 2018, neformální setkání, kde si můžeme u kávy, vína či piva přátelsky popovídat. Nejedná se o žádnou výuku. Pravidlo je jediné: konverzace bude probíhat jen v angličtině. Učili jste se angličtinu a máte pocit, že máte málo příležitostí pro její procvičování a potom se stydíte mluvit? Jste věční začátečníci? Baví Vás angličtina a chcete mluvit více? Jste cizinec? Vítáni jsou všichni! Přijďte sami nebo vezměte někoho s sebou, zahoďte ostych a dorazte do Café Interier Tradice 1894 (1.patro), Kouřimská 10 v pondělí 08.01. v 19:00. See you there!

Do you want to practice conversation in English, meet new friends and spend an evening among like minded people? Come to the 1st English meeting in 2018, informal conversation group, to have a chat and friendly conversation while drinking coffee, wine or beer. It´s not a lesson. There is only one rule: conversation in English only.
Did you learn English and you feel lack of opportunities for practicing and are you ashamed of speaking because of that? Are you forever beginners? Do you like English and would you like to talk more? Are you an foreigner? Everybody is welcome! Join us or take your friends/partner and come to Café Interier Tradice 1894 (1st floor), Kouřimská 10 on Monday 08.01., 19:00. See you there!
.